Heading Logo


IVC Winter Sports All-Stars

Published: March 15, 2017 12:00 AM

Boys Basketball

First team: Shevin Javersak, Strasburg; Turner Horn, Hiland; Ty Hamsher, Garaway; Jaret Majestic, Mark Mayle, Malvern; Chad Neisel, Sandy Valley; Dean Green, Tuscarawas Central Catholic; Keith Leindecker, Ridgewood.

Second team: Andrew Cregan, Strasburg; Chris Kline, Hiland; Drew Hutchison, Malvern; Bryce Barbera, Newcomerstown; Dan Bartholomew, Sandy Valley; Antony Baad, East Canton; Joel Honigford, Garaway; Austin Dick, Tuscarawas Central Central.

Honorable mention: Beau Beamer, Central Catholic; Bryce Offenberger, Sandy Valley; Noah Sommers, Hiland; James McCollough, East Canton; Ben Mason, Garaway; Mike Neidenthal, Strasburg; Jake Mosser, Malvern; Chase Griffith, Ridgewood.

Player of the Year: Ty Hamsher, Garaway; Coach of the Year: Adam Hall, Strasburg.

[Article continues below]

Final Standings: Strasburg, 14-2; Garaway, 13-3; Hiland, 13-3; Malvern, 10-6; Sandy Valley, 8-8; Tusky Catholic, 5-11; East Canton, 4-12; Ridgewood, 3-13; Newcomerstown, 2-14.

 

Girls Basketball

First team: Morgan McMillen, Kennedy Schlabach, Angela Troyer, Hiland; Kelsi Hulit, Malvern; Sydney Mullet, Haley Shutt, Garaway; Audrey Tingle, Ridgewood; Brooke Beamer, Central Catholic.

Second team: Hunter Martin, Tara Tucci, Malvern; Savannah Yacklin, Kalee Altimore, East Canton; Maddie Steiner, Garaway; Maggie Dominick, Alexis Gilland, Tuscarawas Central Catholic; Erin Buchanan, Ridgewood.

[Article continues below]

Honorable mention: Tiffany Weaver, Hiland; Jasmine Goldsworthy, Malvern; Kaitlyn Stress, Garaway; Ja'Bria Knight, East Canton; Autumn Brown, Ridgewood; Izzy Hysong, Sandy Valley; Jada Clendenin, Tuscarawas Central Catholic; Brittany Lowry, Newcomerstown; Julie Schupbach, Strasburg.

Player of the Year: Angela Troyer, Hiland; Coach of the Year: Dave Schlabach, Hiland.

Final Standings: Hiland, 16-0; Malvern, 13-3; Garaway, 12-4; Ridgewood, 11-5; Tusky Catholic, 6-10; Sandy Valley, 6-10; East Canton, 6-10; Strasburg, 1-15; Newcomerstown, 1-15.

 

Wrestling

First team: 106 pounds Gavin Weaver, Newcomerstown; 113 Colton Bethel, Ridgewood; 120 Ben Koshmider, Garaway; 126 Jacob Newell, Sandy Valley; 132 Tyler Caudy, Ridgewood; 138 Dylan Hershberger, Garaway; 145 Tanner Petitte, Garaway; 152 Hunter Stoffer, Sandy Valley; 160 Javon Merril, Ridgewood; 170 Kasey Bethel, Ridgewood; 182 Jason Stubbs, Ridgewood; 195 Nathaniel Thompson, Ridgewood; 220 James Kedigh, Ridgewood; 285 Francesco Borsellino, Sandy Valley.

Second team: 106 pounds Tyler Banta, Malvern; 113 Cooper Hemming, Sandy Valley; 120 Josh Gastin, Malvern; 126 Dillon Rothacher, Garaway; 132 Lucas Maurer, Garaway; 138 Robby Donahoe, Tuscarawas Central Catholic; 145 Anthony Sanders, Newcomerstown; 152 Kevin Bethel, Ridgewood; 160 Jerrod Hunt, Garaway; 170 Grant Hershberger, Garaway; 182 Gunner Angel, Garaway; 195 Weston Woods, Garaway; 220 Connor Finnicum, Sandy Valley; 285 Cody Hostetler, Garaway.

Wrestler of the Year: Colton Bethel, Ridgewood; Coach of the Year: Sedric Gerber, Garaway.


Rate this article

Do you want to leave a comment?   Please Log In or Register to comment.