NEWCOMERSTOWN — Newcomerstown Middle School released its honor roll for the second nine weeks grading period:

Grade Six

Principal’s Roll 4.0 — Nyah Baker, Kenslee Brandon, Braelyn Fish, Ashley Lahmers, Zoey Mathews, Jaidyn Peoples, Jalissa Sharrock

Distinguished Roll 3.60-3.99 — Ashton Hill, Brooklynn Hall, Jacob Aleshire, Rylie Chrisman, Jayson Sanders, Kira Simms, Keiona Warren, Jade Mason, Matthew Miller, Nash Bricker, Brynley Matchett, Ethan Cutshall, Tiffany Dillon, Julia Sanders, Linda Chen, Kelly Hinds, Dawson Harvey, Landon Belt, Troy McCoun, Kaitlynn Tidrick, Madeleine Mills, Preston Freetage, Katie Rader, Camryn Ellis, Kadee Williams, Anna Robinson, Gage Johnson

Honor Roll 3.30 - 3.59 — Joshua Nation, Heather Halsey, Jacob Boyer, Melanie Butler, Kolton Arnold, Landen Buckohr, Victoria Harbold, Chesney Freeman, Ava Simon, Noah Moore, Tyler Hanning, Bayleigh Disbennett, Landon Brookover, Christopher Aleshire

Merit Roll 3.0 - 3.29 — Jayla Dansby, Makayla Davis, Hope Stull, Jordan McPeek, Jeffery Rose-Coonan, Stormie Bishop, Caidence Bricker, Javen Fitch, Carter Gray, Riley Strickland, Raymond Truex III.

Grade Seven

Principal’s Roll: 4.0 — Leah McMahon, Lincoln Stull, Kourtney Johnson, Cabot Little, Rylee McCort, Marlie Moner, Dakota Offman, Megan Parry, Jacie Tedrow, Ellie Foster, Gabriella Weaver, Ashton Murphy

Distinguished Roll: 3.60-3.99 — Clint Durben, Alexis Dakin, Jessica Fish, Abigail Kennedy, Gia Miller, Breanna Rehard, Leif Argentine, Paul Thompson, Blair Butler, Alyssa Meek, Sabrina Graybill, Rickey Owens, Roberta Donathan, Olivia Valdez, Kereston Amore, Madison Cunningham, Savannah Elerick, Payton Bruce, Korrall Swinehart

Honor Roll: 3.30-3.59 — Bayleigh Cole, Aiden Robinson, Brooke Young, Michael Johnson, Gabriella Gray, Alayna Shisler, Alyssa Roberts, Hannah Thomas, Chance Warren, Avery Lower, Adrianna Moore, Ann Bermger, Brett Graybill, Caden Witham, Dakota McCune, Haley Hall, Austin Beckett, Julienne Ostrow, Mya Stottsberry

Merit Roll: 3.0-3.29 — Logan Knepper, Hunter Amore, Brynn Aronhalt, Logan Underwood-Weaver, JayLynn Hallmark, Gavin Prysi, Sam Cool, Brandon Weber, Brayden Foreman, Bladon Garland, Grace Hursey

Grade Eight

Principal’s Roll: 4.0 — Kyler Popadak, Seth Gamble, Lexus Johnson, Tayte Bryan, Elena Cadle, Sarah Garretson, Caitlin Green, Addison Guy, Hannah Sterns, Hayley Williams, Melanie Gibson, Karley Ingle

Distinguished Roll: 3.60-3.99 — Cori Lake Kaylee Ringer, Jasmine Duerson, Michaela Miller, Makenzie Hickman, Jaylynn Kellogg, Lillian Hill, BrandonWitham, Lucas Moyer, Cameron Dodd, Brianna Robinson, Destiny Davis, Chase Haver, William McMullen, Austin Lambes, Duane Gamble, Sam Brode, Jamison Foster, Jeffrey Beitzel, Kimberly Gibson, Madelynne Halsey, Karena Combs, Kadon Williams, Gage Bricker, Tyler Watson, Isabella Lallithan, Brianna Lippencott, Bryce Rhodes, Felik Fowler, Roberto Sumey

Honor Roll: 3.30-3.59 — John Rose, Gatlin Fish, Ellie Crank, Cody Gaskill, Haylee Gardner, Mackenzie Worthington, Hunter Kennedy, Noah McConnell, Hailey Sigley

Merit Roll: 3.0-3.29 — Taylor Moger, Abigail Orr, Evan St. John, Kahnnor Stowers, Destini Elerick, Caleb Gano, Shaylee Wood, Nick Dalton, Braxton Wilson, Ben Bachtel, Skyler Pritchard, Kigenn Millender