Following is a list of awards presented at the end of year ceremony at the Newcomerstown Middle School.

PRESENTED BY MR. PEOPLES, PRINCIPAL

Rachel B. Stoffer Annual Spelling Bee Winners

Champion – Seth Gamble

1st Runner-up – Caitlin Green

2nd Runner-up – Dakota Offman

Ray A. Kroc Youth Achievement Award

Tayte Bryan

Archie Griffin Sportsmanship Award

Caitlin Green, Roberto Sumey

Perfect Attendance

6th Grade Jacob Aleshire, Landon Brookover, Makayla Davis, Carter Gray, Brynley Matchett, Samuel McKnight, Jayson Sanders, Braden Somogye

7th Grade Dylan Edwards, Ellie Foster, Gabriella Gray, Garrett Gray, Kourtney Johnson, Breanna Rehard, Chance Warren

8th Grade Jeffrey Beitzel, Tayte Bryan, Kimberly Gibson, Kadon Williams

Presidential Academic Awards 2018

Gold Certificates-Outstanding Academic Achievement 3.9-4.0

Tayte Bryan, Elena Cadle, Jasmine Duerson, Seth Gamble, Sarah Garretson, Melanie Gibson, Caitlin Green, Addison Guy, Makenzie Hickman, Karley Ingle, Lexus Johnson, Cori Lake, Michaela Miller, Kyler Popadak, Brianna Robinson, Hannah Sterns, Hayley Williams

Silver Certificates- Outstanding Academic Achievement 3.8-3.89

Karena Combs, Destiny Davis, Cameron Dodd, Chase Haver, Lillian Hill, Jaylyn Kellogg, Kaylee Ringer

6th Grade Honor Roll All Year

4.0 Nyah Baker, Ashley Lahmers, Zoey Mathews, Jaidyn Peoples

3.5-3.99 Christopher Aleshire, Jacob Aleshire, Landon Belt, Jacob Boyer, Kenslee Brandon, Nash Bricker, Landon Brookover, Landen Buckohr, Linda Chen, Rylie Chrisman, Ethan Cutshall, Camryn Ellis, Braelyn Fish, Preston Freetage, Brooklynn Hall, Dawson Harvey, Ashton Hill, Kelly Hinds, Gage Johnson, Jade Mason, Brynley Matchett, Troy McCoun, Matthew Miller, Madeleine Mills, Katie Rader, Anna Robinson, Jayson Sanders, Julia Sanders, Jalissa Sharrock, Keiona Warren, Kadee Williams

3.0-3.49 Kolton Arnold, Stormie Bishop, Melanie Butler, Jayla Dansby, Makayla Davis, Bayleigh Disbennett, Javen Fitch, Chesney Freeman, Carter Gray, Heather Halsey, Tyler Hanning, Victoria Harbold, Noah Moore, Joshua Nation, Jeffery Rose-Coonan, Ava Simon, Hope Stull, Alex Williams

7th Grade Honor Roll All Year

4.0 Jessie Fish, Ellie Foster, Marlie Moner, Lincoln Stull, Jacie Tedrow, Gabriella Weaver

3.5-3.99 Kereston Amore, Payton Bruce, Leif Argentine, Blair Butler, Bayleigh Cole, Madison Cunningham, Alexis Dakin, Roberta Donathan, Clint Durben, Savannah Elerick, Gabriella Gray, Brett Graybill, Kourtney Johnson, Michael Johnson, Abigail Kennedy, Cabot Little, Avery Lower, Rylee McCort, Dakota Mccune, Leah McMahon, Alyssa Meek, Gia Miller, Adrianna Moore, Dakota Offman, Rickey Owens, Megan Parry, Breanna Rehard, Alyssa Roberts, Alayna Shisler, Korrall Swinehart, Hannah Thomas, Paul Thompson, Olivia Valdez, Chance Warren, Caden Witham, Brooke Young

3.0-3.49 Hunter Amore, Brynn Aronhalt, Austin Beckett, Ann Bermger, Javan Bryant, Samuel Cool, Dylan Edwards, Bladon Garland, Sabrina Graybill, Haley Hall, Jaylynn Hallmark, Grace Hursey, Logan Knepper, Ashton Murphy, Julienne Ostrow, Gavin Prysi, Mya Stottsberry, Logan Underwood-Weaver, Brandon Weber

8th Grade Honor Roll All Year

4.0 Tayte Bryan, Sarah Garretson, Melanie Gibson, Addison Guy, Karley Ingle, Kyler Popadak, Hayley Williams

3.5-3.99 Jeffrey Beitzel, Gage Bricker, Samuel Brode, Elena Cadle, Karena Combs, Ellie Crank, Destiny Davis, Cameron Dodd, Jasmine Duerson, Gatlin Fish, Jamison Foster, Felik Fowler, Duane Gamble, Seth Gamble, Haylee Gardner, Cody Gaskill, Kimberly Gibson, Caitlin Green, Madelynne Halsey, Chase Haver, Makenzie Hickman, Lillian Hill, Lexus Johnson, Jaylyn Kellogg, Hunter Kennedy, Cori Lake, Isabella Lallithan, Austin Lambes, Brianna Lippencott, Noah McConnell, William McMullen, Michaela Miller, Lucas Moyer, Kaylee Ringer, Brianna Robinson, Hannah Sterns, Roberto Sumey, Tyler Watson, Brandon Witham, Mackenzie Worthington,

3.0-3.49 Ben Bachtel, Riley Eckelberry, Destini Elerick, Caleb Gano, Kristopher Lester, Kigenn Millender, Taylor Moger, Skyler Pritchard, Bryce Rhodes, John Rose, Hailey Sigley, Evan St John, Kadon Williams, Braxton Wilson, Shaylee Wood

6TH GRADE ENGLISH/LANGUAGE ARTS – PRESENTED BY MRS. SHELLEY CLINE

Outstanding ELA Students

Period 1: Male – Landen Buckohr, Female – Hope Stull

Period 2: Male – Nash Bricker, Female – Braelyn Fish

Period 7: Male – Christopher Aleshire, Female – Keiona Warren

Outstanding Honors ELA Students

1st – Jaidyn Peoples, 2nd – Ashley Lahmers, 3rd – Nyah Baker, 4th – Zoey Matthews, 5th – Matthew Miller

All A's All Year

Jacob Aleshire, Nyah Baker, Kenslee Brandon, Nash Bricker, Landen Buckohr, Rylie Chrisman, Ethan Cutshall, Braelyn Fish, Brooklynn Hall, Ashton Hill, Ashley Lahmers, Jade Mason, Brynley Matchett, Zoey Mathews, Matthew Miller, Jaidyn Peoples, Jalissa Sharrock, Keiona Warren

Accelerated Reader Star Award Recipients

Nyah Baker – 266.0 points, Jalissa Sharrock – 206.6 points, Rylie Chrisman – 184.2 points, Ashton Hill – 181.8 points, Riley Strickland – 130.5 points

ELA IXL Awards

Brynley Matchett, Ashley Lahmers, Jaidyn Peoples

Zero Pink Slips for the Entire Year

Nyah Baker, Kenslee Brandon, Landon Brookover, Landen Buckohr, Camryn Ellis, Braelyn Fish, Brooklynn Hall, Heather Halsey, Victoria Harbold, Dawson Harvey, Ashton Hill, Kelly Hinds, Ashley Lahmers, Jade Mason, Zoey Mathews, Noah Moore, Jaidyn Peoples, Jayson Sanders, Julia Sanders, Hope Stull, Keiona Warren

Harry Potter Club

Christopher Aleshire, Efrain Alvarez, Kolton Arnold, Nyah Baker, Landon Belt, Nash Bricker, Landon Brookover, Rylie Chrisman, Jayla Dansby, Braelyn Fish, James Frenton, Carter Gray, Kelly Hinds, Zoey Mathews, Troy McCoun, Sammy McKnight, Matthew Miller, Noah Moore, Jaidyn Peoples, Alyssa Pippin, Joe Rotruck, Jalissa Sharrock, Derrick Singer, Keiona Warren, Alex Williams, Kadee Williams

6th GRADE MATH – PRESENTED BY MRS. ASHLEY BROOKS

No Pink Slips

Stormie Bishop, Landon Brookover, Camryn Ellis, Kelly Hinds, Julia Sanders, Heather Halsey, Joshua Nation, Jacob Aleshire, Landon Belt, Nash Bricker, Braelyn Fish, Tyler Hanning, Dawson Harvey, Noah Moore, Jayson Sanders, Nyah Baker, Kenslee Brandon, Linda Chen, Rylie Chrisman, Brooklyn Hall, Ashton Hill, Ashley Lahmers, Zoey Mathews, Matthew Miller, Jaidyn Peoples, Jalissa Sharrock

All As All Year

Brynley Matchett, Melanie Butler, Hope Stull, Jacob Aleshire, Nash Bricker, Braelyn Fish, Jayson Sanders, Nyah Baker, Kenslee Brandon, Rylie Chrisman, Ethan Cutshall, Brooklyn Hall, Ashton Hill, Ashley Lahmers, Jade Mason, Zoey Mathews, Troy McCoun, Matthew Miller, Jaidyn Peoples, Jalissa Sharrock

Top Boy/Girl in each class

1st period: Chris Aleshire, Brynley Matchett

2nd Period: Joshua Nation, Melanie Butler

6th period: Jacob Aleshire, Braelyn Fish

7th period: Matthew Miller, Jaidyn Peoples

Top Math Grade All Year

Jaidyn Peoples - 101.5% average

6TH GRADE SCIENCE – PRESENTED BY MRS. TARA SUPERS

Top Students Overall

Matthew Miller 96.79% A, Zoey Mathews 98.31% A

A’s All Year

1st Period Science Class: Jacob Aleshire, Landon Belt, Nash Bricker, Linda Chen, Makayla Davis, Braelyn Fish, Brooklyn Hall, Dawson Harvey, Noah Moore, Jayson Sanders

1st Period Highest Average: Jacob Aleshire 95.54%, Linda Chen 95.84%

2nd Period Science Class: Nyah Baker, Kenslee Brandon, Rylie Chrisman, Ashton Hill, Ashley Lahmers, Jade Mason, Zoey Mathews, Troy McCoun, Matthew Miller, Jaidyn Peoples, Jalissa Sharrock

2nd Period Highest Average: Matthew Miller 96.79% A, Zoey Mathews 98.31% A

6th Period Science Class: Chris Aleshire, Camryn Ellis, Kelly Hinds, Brynley Matchett, Julia Sanders, Keiona Warren

6th Period Highest Average: Chris Aleshire 92.74% A, Keiona Warren 95.04% A

7th Period Science Class: Preston Freetage

7th Period Highest Average: Preston Freetage 95.25% A, Victoria Harbold 87.4% B+

6th GRADE WORLD HISTORY – PRESENTED BY MS. LANA CUSHMAN

A’s All Year?Nyah Baker, Kenslee Brandon, Rylie Chrisman, Ethan Cutshall, Ashton Hill, Ashley Lahmers, Jade Mason, Zoey Mathews, Troy McCoun, Samuel McKnight, Matthew Miller, Jaidyn Peoples, Katie Rader, Linda Chen, Jalissa Sharrock, Kelly Hinds, Brynley Matchett, Jeffery Rose-Coonan, Julia Sanders, Keiona Warren, Preston Freetage, Melanie Butler, Jayson Sanders, Makayla Davis, Jacob Aleshire, Nash Bricker, Dawson Harvey, Braelyn Fish

Top Boys and Girls in each class:

Jaidyn Peoples, Ashley Lahmers, Ash Hill, Matthew Miller, Chris Aleshire, Jeffery Rose-Coonan, Linda Chen, Keiona Warren, Preston Freetage, Melanie Butler, Jacob Aleshire, Nash Bricker, Jayson Sanders, Makayla Davis, Dawson Harvey, Braelyn Fish

7TH GRADE ENGLISH/LANGUAGE ARTS – PRESENTED BY MRS. MICHELLE GOLDER

Outstanding Student in ELA Period 3 - Payton Bruce

Outstanding Student in ELA Period 4 - Alexis Dakin

Outstanding Student in HELA Period 6 - Marlie Moner

Outstanding Student in ELA Period 7 - Gabriella Weaver

Most Avid Reader - Adrianna Moore

7TH GRADE MATH – PRESENTED BY MRS. MYRA MARINUCCI

A’s All Year in Math?Alexis Dakin, Clint Durben, Jessie Fish, Ellie Foster, Cabot Little, Rylee McCort, Leah McMahon, Gia Miller, Marlie Moner, Dakota Offman, Megan Parry, Lincoln Stull, Gabby Weaver

No Pink Slips All Year in Math

Kereston Amore, Austin Beckett, Payton Bruce, Andrew Burrier, Dakota Loder, Julie Ostrow, Makayla Phillips, Blair Butler, Roberta Donathan, Brett Graybill, JayLynn Hallmark, Abby Kennedy, Cabot Little, Dakota McCune, Dakota Offman, Megan Parry, Gavin Prysi, Alyssa Roberts, Mya Stottsberry, Olivia Valdez, Hunter Amore, Brynn Aronhalt, Javan Bryant, Sam Cool, Alexis Dakin, Savannah Elerick, Sabrina Graybill, Kourtney Johnson, Logan Knepper, Gia Miller, Chance Warren, Jessie Fish, Ellie Foster, Rylee McCort, Leah McMahon, Aly Meek, Marlie Moner, Breanna Rehard, Lincoln Stull, Jacie Tedrow

Multiplication Facts Timed Test?All Correct Every Test - Clint Durben, Michael Johnson, Gia Miller, Breanna Rehard, Hannah Thomas

All Correct Every Test, But One - Dakota McCune, Aly Meek, Dakota Offman, Aiden Robinson, Lincoln Stull, Ryan Wright

7TH GRADE SCIENCE – PRESENTED BY MR. DON STEVENS

Highest GPA, 3rd period Science - Kourtney Johnson, Alayna Shisler, Caden Witham

Highest GPA 6th period Science - Kereston Amore, Payton Bruce, Julienne Ostrow

Receiving the Most 100% scores in 4th period Science - Brett Graybill

Receiving 100% all four 9 weeks - Ellie Foster, Rylee McCort, Jessica Fish

7TH GRADE WORLD HISTORY – PRESENTED BY MRS. JENNIFER BAKER

Period 3

Highest Grade Point Average Girl - Megan Parry, 97.89%

Highest Grade Point Average Boy - Dakota Offman, 97.03%

Most IXL Topics Completed for the Year Girl -Tie - Megan Parry and Abby Kennedy, 37 of 32

Most IXL Topics Completed for the Year Boy - Dakota Offman, 36 of 32

Period 4

Highest Grade Point Average Girl - Ellie Foster, 103.78%

Highest Grade Point Average Boy - Clint Durben, 98.38%

Students with a 100% average or better for the year- Jessie Fish, Ellie Foster, Rylee McCort, Marlie Moner

Most IXL Topics Completed for the Year Girl - Jessie Fish, 43 of 32

Most IXL Topics Completed for the Year Boy - Clint Durben, 38 of 32

Period 6

Highest Grade Point Average Girl - Alexis Dakin, 93.66%

Highest Grade Point Average Boy - Chance Warren, 92.74%

Most IXL Topics Completed for the Year Girl - Savannah Elerick, 33 of 32

Most IXL Topics Completed for the Year Boy - Chance Warren, 36 of 32

Period 7

Highest Grade Point Average Girl - Julie Ostrow, 91.53%

Highest Grade Point Average Boy - Paul Thompson, 96.32%

Most IXL Topics Completed for the Year Girl - Kereston Amore, 32 of 32

Most IXL Topics Completed for the Year Boy - Ryan Wright, 37 of 32

8TH GRADE AMERICAN HISTORY – PRESENTED BY MR. WALTER HINES

Mr. Hines' High Score List

Students who obtained the highest grade in the entire 8th grade on a Chapter Assessment or Quiz, earning a Pizza Party as a reward:

Sam Brode, Haley Williams, Karley Ingle, Tyler Watson, Cameron Dodd, Jasmine Duerson, Mackenzie Hickman, Brandon Witham, Tayte Bryan, Melanie Gibson, Michaela Miller, Sarah Garretson, Kyler Popadak, Seth Gamble, Kadon Williams, and Cody Gaskill.

8TH GRADE MATH – PRESENTED BY MRS. BETH MCCUNE

Outstanding Math 8 Student:

Destini Elerick, Mackenzie Worthington

Outstanding Pre-Algebra Student:

Destiny Davis, Hannah Sterns

Outstanding Algebra I Student:

Sarah Garretson

NMS 2017-2018 STUDENT COUNCIL MEMBERS –

PRESENTED BY MRS. BETH MCCUNE AND MRS. CATHY RINGER

8th Grade - Jasmine Duerson, Tayte Bryan, John Rose, Kahnnor Stowers, Hayley Williams, Hannah Sterns, Cori Lake, Lexy Johnson, Karley Ingle, Makenzie Hickman??7th Grade - Lee Kellam, Jessie Fish, Gabby Gray, Leaf Argentine, Van Swinehart, Jacie Tedrow, Aly Meek, Leah McMahon, Hunter Amore, Andrew Burrier

6th Grade - Jaidyn Peoples, Troy McCoun, Braelyn Fish, Brooklyn Hall, Heather Halsey, Victoria Harbold, Nash Bricker, Rylie Chrisman, Keianna Warren, Kaidee Williams

2018 SCIENCE OLYMPIAD TEAM – PRESENTED BY MRS. TARA SUPERS

8th Grade: Seth Gamble, Sarah Garretson, Caitlin Green, Addison Guy, Kyler Popadak

7th Grade: Leif Argentine, Clint Durben, Jessie Fish, Marlie Moner, Jacie Tedrow

6th Grade: Nyah Baker, Ashley Lahmers, Jaidyn Peoples, Jalissa Sharrock