DOVER -- Newcomerstown saw its boy's team take eighth place Saturday at the 38th annual Dover Cross Country Invitational as St. Thomas Aquinas placed five runners in the top 10 to run away with the meet.

On the girls' side, Canton Central Catholic took the victory, with Lady Trojans' freshman Amanda Perkins taking 30th place (27:39.24).

For the boys, Jordan McKelley (16:40.48) and Maurice Kirksey (16:40.88) swept the first two spots for St. Thomas Aquinas, followed by East Canton's Josh Schleappi (16:46). Alex Truax (17:12) of Tuslaw followed, ahead of East Canton's Chase Shrum (17:43). Two more from St. Thomas Aquinas were next in Cory Glines (17:45.01) and Kevin Vinci (17:45.26). Steve Miller (17:46) of East Canton, Robbie Hoerr (17:50.07)) of St. Thomas Aquinas and Canton Central Catholic's Justin Sheil (17:50.90) rounded out the top 10.

The Trojans were led by Michael Amore's 38th place finish in 19:59. Brandon Cope (21:17) was 63rd, Jacob Everhart (21.44) was 68th; Cole McVey (21:58) finished 71st; Ryan Williams (21:59) was 74th.

Joy Sellers (21:55) and Greer Rothermel (22:03) of Canton Central Catholic took the first two spots for the girls, followed by Tuslaw's Abbey Warth (22:22) and Dalton freshman Alyssa Gwin (22:26).

In the large division, the Indian Valley boys came in fifth while the Lady Braves were sixth.

Sean Jones of the Braves finished second with a time of 16:06. River View's Stephen Hammond won with a time of 15:55. Justin Groubert of Lake was third in 16:09.

Also cracking the top 10 for Indian Valley was Caleb Schumacher, who came in 10th with 17:17.

Emily Probert paced the Lady Braves with a 25th place finish in 21:53. Carrollton's Kelsey Cogan won the race in 19:22 while Kaele Lightfoot of Minerva was second in 19:42.

Newcomerstown is off until Sept. 26 at the Lancaster Invitational while Indian Valley is at the Meadowbrook Invitational on Saturday.

Small School Division - Boys

Team scores: 1. St. Thomas Aquinas 25; 2. East Canton 43; 3. Canton Central Catholic 101; 4. Western Res. Academy 104; 5. Tuslaw 125; 6. Tusky Valley 144; 7. Tuscarawas Central Catholic 197; 8. Newcomerstown 233; 9. Dalton 253.

Large School Division - Boys

Team scores: 1. West Branch 89; 2. Lake 93; 3. Olmsted Falls 127; 4. River View 141; 5. Indian Valley; 6. Canton McKinley; 7. Firestone 174; 8. Minerva 175; 9. Carrollton 192; 10. Ellet 294; 11. Massillon 298; 12. Dover 305; 13. Northwest 318; 14. Canton Timken 334.

Large School Division - Girls

Team scores: 1. Olmsted Falls 60; 2. Lake 69; 3. Minerva 72; 4. Carrollton 110; 5. Ellet 126; 6. Indian Valley 200; 7. River View 220; 8. Massillon 220; 9. Marlington 260; 10. West Branch 283; 11. Northwest 285; 12. Oak Glen 304; 13. Canton Timken 306.

Indian Valley takes first at Nc'town

At the 2009 Newcomerstown Cross Country Invitation last Saturday, Indian Valley ran to first place in the large school division with a score of 73 last. River View finished second (80) followed by Fairless (87); Claymont (110); Carrollton (120); Minerva (124); and Harrison Central (124), and Cambridge (183).

The Brave's Sean Jones was fourth overall with a time of 16:23.

Chase Robinson won the race for Fairless with a time of 15:36, followed by Stephen Hammond of River View in second (16:04); Cory Dotts of Claymont in third (16:20); Jones; and Jacob Stevens of River View in fifth (16:40).

For the girl's large school division, Minerva came in first with 67. In second was Carrollton (79) followed by Harrison Central (101); Fairless (107); Tri-Valley (138); Claymont (151); St. John's Central (181); Indian Valley (187); River View (210); Cambridge (217) and Canton Timken (263).

Allison Stillwell of Tri-Valley won in a time of 18:15. Rounding out the top five were Harrison Central's Ericka Skinner (19:15); Minerva's Emily Mapes (19:25); Carrollton's Kelsey Cogan (19:39); and Minerva's Kaele Lightfoot (19:58).

John Glenn's Zak Geiger emerged as the individual winner of the small school division race in 16:35. St. John's Luke Holubeck was second in 16:39 while Josh Fitch of Union Local was third (16:40).

St. John's captured the boys' meet by scoring 37 points. Caldwell was second with 69 followed by Garaway (89), Union Local (114); John Glenn (155); Bellaire (174); East Knox (202); West Muskingum (218); Tuscarawas Central Catholic (235); Newcomerstown (238); Dalton (264); and Garaway Blue (290).

Newcomerstown's 10th-place showing was led by a 35th-place finish by junior Michael Amore with a time of 19:39. Other Trojans crossing the finish line were Joey Raach, 51st (21:09); Brandon Cope, 57th (21:52); Jacob Everhart, 63rd (22:19); and Ethan Everhart, 66th (22:55).

Caldwell won the girl's division of the small school race with 56 points. Garaway finished as the runner-up to Caldwell with 63 points. Tuscarawas Central Catholic was third with 97 followed by John Glenn (125); Dalton (126); Bellaire (128); Union Local (129); and East Knox (155).

Kaylee Nutter of West Muskingum was first with a time of 19:56. John Glenn freshman Moriah Carson was second while Alyssa Gwin of Dalton took third (21:46).

Will Cutler of Jackson won the boys' open race in 18:21. Newcomerstown's Marcus Mardis took third with a time of 18:56. Lauren Decoy of Jackson won the girls' open race in 22:31.