Nc'town athletes compete in Cambridge Invite

Athletes from Meadowbrook, Newcomerstown and Cambridge competed in the Cambridge Cross Country Invitational on Saturday.

In the large school race, Sheridan took first place with 53 points. Following were, Carrollton, 61; Indian Valley, 65; Harrison Central, 111; River View, 136; Cambridge, 166; Buckeye Local, 185; Meadowbrook, 185; and Maysville, 216.

Cambridge's sixth-place finish was led by Daniel Mullens in seventh with a time of 17:35. Behind the senior were Jimmy Allen, 20th (18:09); Wesleigh Lewis, 36th (19:30); Jason Dunlap, 53rd (20:28); and Tommy Harris, 66th (21:30).

Meadowbrook's Dallas Guy was the top local finisher, placing sixth to pace the Colts, with a split of 17:13. Following were John Janczarek, 27th (18:50); Brandon Nibert, 47th (20:05); Jorden Williams, 57th (20:44); and Matt Cobb, 65th (21:29).

The top five individual finishers were Joey Harter of Carrollton (16:35; Ethan Widder of River View (16:39); Sheridan's Matt Bromley (16:45); Sheridan's Zach Hanf (17:10); and Austin Wolford of Carrollton (17:10).

In the small schools race, Bellaire St. John Central won with 23 points. Behind the Irish were Tusky Valley, 88; Newcomerstown, 95; Williamstown, 95; Loudonville, 115; Indian Creek, 144; and Morgan, 148.

Leading Newcomerstown's third-place effort was Nathan Marinucci in 22nd with a time of 18:14.

Following were Joey Raach, 24th (18:35); Daniel Lovrinic, 26th (18:43); Michael Amore, 27th (18:44); and Jacob Everhart, 32nd (19:08).

The top five finishers were Ramon Nieves of St. John Central (16:10); St. John Central's Matt Riffle (16:18); Bryan Derr of Loudonville (16:44); Bellaire's James Ryan (16:56); and Aaron Lockhart of Williamstown (17:04).

In the large school girls' race, Carrollton won with a score of 53. Following were Sheridan, 64; Harrison Central, 66; Cambridge, 131; Indian Valley, 136; Maysville, 149; Buckeye Local, 162; Meadowbrook, 165; and River View, 197.

Pacing Cambridge's fourth-place finish was Abbie Orr -- the top local finisher -- in seventh with a time of 20:18. Behind the senior were Tiffany Ingram, 19th; Alyssa Giesey, 35th; Beth Waddell, 39th; and Emilee Waddell, 45th.

Leading the way for the Lady Colts was Savanna Feldner in 23rd, followed by Sumer Reese, 26th; Tyler Matesic, 28th; Kristen Pratt, 46th; and Madyson Epperson, 65th.

The top five individual finishers were Lauren Paul of West Muskingum (18:27); Mindy Snyder of Harrison Central (18:57); Maysville's Megan Roessler (19:14); Kelsey Cogan of Carrollton (19:42); and Harrison Central's Lauren Yoho (19:53).

In the small schools girls' race, Tusky Valley took gold with a low score of 50, followed by Williamstown, 56; Morgan, 65; Loudonville, 104; Bellaire, 114; and St. John Central, 116.

Newcomerstown only placed two runners -- Jessica McCoun in seventh (21:09), and McKaila Goodwin in 23rd (23:01).

The top five individuals were Jordyn Koch of Tusky Valley (19:40); Tusky Valley's Courtney Oliver (20:03); Lindy Stauffer of St. John Central (20:33); Morgan's Virginia Ferrell (20:37); and Baylee Garrett of Morgan (20:49).

NEXT-- Cambridge and Meadowbrook race Saturday at Meadowbrook in the OVAC Cross Country Championships at 10 a.m., while Newcomerstown hosts River View and Ridgewood on Tuesday, Oct. 12 at 4:30 p.m.

* * * * *

PICKERINGTON --Local harriers from Barnesville High and Caldwell competed in the Pickerington North Invitational on Saturday.

Out of 31 teams, Cincinnati Moeller won with a score of 116 followed by St. Clairsville, 125; Liberty Union, 158; Newark, 176; and Marietta, 188.

Barnesville finished 10th with a score of 297, led by Brennan Delaney's sixth-place finish in 16:51. Behind Delaney were Wesley Lewis, 13th (17:09); Brandon Stephens, 28th (17:42); Christopher Baker, 134th (19:20); and Abel Broomhall, 148th (19:51).

Caldwell's Brandon Saling finished 22nd in 17:29 to pace the Redskins' 19th-place effort, supported by Jonathan Niswonger, 52nd (18:03); Tyler Abrams, 117th (19:04); Stone Saling, 131st (19:19); and Eli Svercek, 164th (20:17).

Rounding out the top five individually were St. Clairsville's Andy Thornburg (16:35); Westerville North's Jacob Dunford (16:41); Reed Fobes of Marietta (16:43); Carroll's Chris Delraso (16:47); and Mt. Vernon's Jerod Vance (16:49).

In the girls' race, amongst a field of 27 teams, Upper Arlington took team gold with 77 points, followed by Shaker Heights, 89; Mt. Vernon, 155; Pickerington North, 164; and Carroll, 181.

Barnesville's 25th-place finish was fueled by Lina Partridge's 44th-place effort (21:37). Behind Partridge were Allison Healey, 109th (23:10); Nichole Burkhart, 162nd (25:14); Lauren Stafford, 181st (27:10); and Kaylin Stafford, 187th (27:52).

Caldwell did not field enough runners to place, but was led by Jenna Furr's 21st-place finish in 20:36. Following Furr were Chelsea Lewis, 100th (22:59); and Adrean Evans, 180th (26:59).

The top five individuals were Jamie Perzanowski of St. Clairsville (18:31); Dorian Jaffe of Upper Arlington (19:13); Upper Arlington's Olivia Menden (19:22); River Valley's Hannah Campbell (19:37); and Stephanie Loshbaugh of Johnstown-Monroe (19:45).