The District 5 Basketball Coaches Association announced its boys' basketball all-star selections.

Newcomerstown had two players selected -- senior Darian Arnold was named to the second team while fellow senior Bubba Harris was tabbed honorable mention.

Ridgewood senior Thomas Ellis earned a spot on the first team while teammates Evan Jones and Tanner Stoffer were both on the second team. Kevin Davis was recognized as honorable mention.

Indian Valley sophomore Jamie MacAdam was also tabbed with honorable mention in Division II.

Earning "Player of the Year" honors were Paul Honigford of Garaway (Division III) and John Lowdermilk of Carrollton (Division II).

The "Coach of the Year" selections include Steve Franks of Tusky Valley (Division III) and Matt Voll of Carrollton (Division II).

Here's the District 5 Basketball Coaches Association boys' all-star basketball team for 2010-2011:

Division III

First Team

Ridgewood - Thomas Elli.; Garaway - Paul Honigford.; Sandy Valley - Zach Mozden.; Tusky Valley - Clayton Patton; Garaway - Hunter Shaw.

Second Team

Newcomerstown - Darian Arnold; Ridgewood: Evan Jones, Tanner Stoffer; Tusky Valley: Clay Shelter; Garaway: Ryan Troyer, Duane Troyer.

Honorable Mention

Ridgewood: Kevin Davis; Tusky Valley - John Graham; Newcomerstown: Bubba Harris; Garaway: Tanner Klein; Sandy Valley: Zach Schlimm.

Player of the Year

Paul Honigford, Garaway

Coach of the Year

Steve Franks, Tuscarawas Valley

Division II

First Team

Kyle Blanchard, Harrison Central; Chris Ericksen, Carrollton; Logan Kimble, New Philadelphia; John Lowdermilk, Carrollton; Eli Mauer, Minerva; Anthony Monaco, Dover; Matt Ogletree, Steubenville; Niko Otto, Indian Creek; Brandon Taylor, Coshocton; Marky Thompkins, East Liverpool.

Second Team

Michael Adams, River View; Brady Arnold, West Holmes; Michael Bazzoli, New Philadelphia; Jason Dickey, East Liverpool; Stephen Ericksen, Carrollton; Drew Jarvis, Coshocton; Tyler Sheets, Carrollton; Mark Smyth, Edison; Taylor Wise, Claymont; Colton Zahner, Dover.

Honorable Mention

Blake Albaugh, Claymont; Jeremy Fick, Minerva; Mike Furda, Indian Creek; Justin Isinghood, Buckeye Local; Scott Kinsey, New Philadelphia; Justin Louck, Edison; Jamie MacAdam, Indian Valley; Mason Mamarella, Dover; Nick Miller, Beaver Local; Jamie Schwartz, River View; Rob Smith, Carrollton; Gabe Snyder, West Holmes; Joe Thomas, Steubenville; Derek Thompson, East Liverpool; Clay Turner, Coshocton; Fletcher Watt, Harrison Central.