COLUMBUS -- Three individuals and a relay team from the local area earning all-Ohio status; a couple of near-misses and a dazzling performance by a girl from an Eastern District school that nearly single-handedly won her team a state championship highlighted action at the OHSAA State Track and Field Championships at Jesse Owens Memorial Stadium on the campus of The Ohio State University.

Earning all-Ohio accolades for their performances were Meadowbrook senior Kelly Delancey, Barnesville senior Wesley Lewis and Newcomerstown senior Matt Ayres along with the Barnesville boys' 4x800-meter relay team.

Delancey was the highest placing local individual athlete, taking fourth in the Division II girls' pole vault competition with an 11-foot effort.

Barnesville's relay quartet of Lewis, sophomore Brandon Stephens, freshman Kyle McIntire and senior Brennan Delaney also posted a fourth place finish in the Division III boys' 4x8, combining for an 8:07.77 clocking.

Newcomerstown's Ayres earned his place on the podium on Friday, finishing seventh in the Division III boys' shot put with a heave of 51 feet.

Barnesville's Lewis got his second all-Ohio spot by finishing in eighth place in the Division III boys' 1600-meter run in 4:26.54.

Narrow misses for all-state recognition were John Glenn junior Zak Geiger and Meadowbrook senior Mara Cain.

Geiger took ninth in the Division II boys' 3200-meter run in 9:57.77 while Cain, who had qualified with the fifth-best time in Friday's preliminaries (14.8), finished ninth with a 15.53 effort in the finals.

On Friday, Newcomerstown senior Darian Arnold competed in three Division III field events, finishing 11th in the long jump (20-7.5); 13th in the pole vault (12-6) and 14th in the high jump (6-0).

Buckeye Trail freshman Austin Carleton tied for 12th place in the Division III boys' high jump (6-0); Newcomerstown sophomore Cydney McMillen was 13th in the Division III girls' pole vault (10-6); and John Glenn's 4x800-meter relay quartet of senior Jonah Carson, sophomore Woody Jamiel, senior Brandon Dolick and Geiger shattered the school record (8:13.22) despite finishing 16h in Division II.

In semifinals contested on Friday, Meadowbrook's Cain was 10th (45.58) and senior Darien Singleton was 11th (46.72) in the 300-meter hurdles; the Lady Colts' 4x100-meter relay team of Delancey, sophomore Erin Smith, Cain and Singleton finished 13th (50.39); freshman Hannah Gregory of John Glenn placed 13th in the 100-meter hurdles (15.69) and 14th in the 100-meter dash (13.07); Meadowbrook junior Lane Browning was 15th in the 400-meters (1:01.54); and the Lady Colts' 4x400-meter relay team of Browning, Cain, sophomore Alyssa Poland and Singleton finished 16th (4:13.53).

Undoubtedly the top showing for an Eastern District athlete came from Steubenville Catholic senior Teddi Maslowski, who led the Lady Crusaders to the team championship in Division III.

Maslowski accounted for 30.5 of her team's winning total of 41 points, winning the 100-meter hurdles (14.62) and 300-meter hurdles (44.79), taking second in the long jump (18-2.5); and anchoring the victorious 4x200-meter relay team (1:42.64).

Steubenville Big Red finished third in the boys' Division III standings with 25 points for the next-best performance by an Eastern District school.

In addition to the Steubenville Catholic girls, other team champions included Akron St. Vincent-St. Marys in Division II boys; Columbus Bishop Hartley in Division II girls; and McDonald in Division III boys.

(Information compiled by Jeffersonian Sports Editor Jeff Harrison)