NEWCOMERSTOWN The Garaway boys and girls track teams narrowly made it a clean sweep of the 2012 Inter-Valley Conference Track and Field meet on Friday at Newcomerstown.

The Lady Pirates earned the title with a final point total of 112. Taking the runner up spot was by Ridgewood, which cashed in with 106 points. The rest of the field finished as follows : 3. Strasburg (100.5); 4. Newcomerstown (97); 5. Sandy Valley (90); 6. Tusky Catholic (73.5); 7. Malvern (70).

The Garaway boys also won a close one, edging runner up Ridgewood 137.5 to 135. Rounding out the remainer of the boys field were the following: 3. Sandy Valley (133.4); 4. Newcomerstown (86); 5. Strasburg (54.5); 6. Tusky Catholic (54); 7. Hiland (38.5); 8. Malvern (17).

Winning events for the Newcomerstown girls were Krista McVey (discus/106-2) and Cydney McMillan (pole vault/10-0).

Scoring points for the Lady Trojans were the following : the 4x800 relay team of Alexes Sanders, Amanda Perkins, Taylor Lehman and McKaila Goodwin (4th/11:58.62); Ashley Wheeler (100 hurdles/3rd/17.78 and 300 hurdles/5th/54.62); Kelsey Dean (100 hurdles/8th/18.98 and 300 hurdles/4th/54.24); Paige McMullen (100/7th/14.21 and long jump/7th/14-4); the 4x200 team of Dean, Emily Davis, Kasena Gandy and Sanders (4th/2:03.28); Goodwin (1600/7th/6:37.37); the 4x400 team of Dean, Wheeler, Erin Burrier and Paige McMullen (3rd/55.89) ; Sanders (400/5th/1:06.81); McMillan (200/4th/30.02 and long jump/8th/14-1); Gandy (200/6th/31.03); the 4x400 relay team of Sanders, Davis, Lehman and Perkins (4th/4:49.94); Jocilyn Lenhoff (discus/4th/87-7); Burrier (high jump/7th/4-04 and pole vault/6th/7-6); Tamara Lazette (shot/4th/29-1).

Although no Trojan boys earned event wins, a number of them tallied loads of points. They were as follows: the 4x800 team of Kyle Pritchard, Daniel Lovernic, Ryan Webster and Derek Stamets (6th/9:20.09); Trae Garlando (100/4th/11.95 400/4th/54.11200/3rd/24.24long jump/18-5.25); the 4x200 team of Bret Burrier, Logan Lehman, Collen Mozena and Bryan Patrick (4th/1:40.85); Stamets (1600/5th/4:46.90); the 4x100 relay group of Burrier, Lehman, Patrick and Cody Hall (3rd/34.33); Austin Stringer (400/8th/56.03 and long jump/4th/18-2); Hall (300 hurdles/5th/45.37); Chase Eggleston/8th/47.82); Stamets (800/6th/2:13.56); Patrick (200/6th/25.37); Nate Marinucci (3200/5th/10:54.84); the 4x400 team of Collen Mozena, Lehman, Hall and Stringer (6th/3:50.75); Jarrid Westfall (discus/3rd/128-0); Josh Deal (discus/8th/116-0); Burrier (pole vault/2nd/11-06); Lehman (pole vault/4th/11-0).

The Ridgewood girls 4x200 relay team of Haley Wiggins, Jessica McCoun, Maddy Jones and Victoria Wiggins won their event with a time of 1:54.46. The other victorious Lady General was Maddy Jones, who sped to a 300 hurdles triumph in 51.65.

Other Lady Generals pointing were the 4x800 team of Joy Heller, Winter Preston, Laura Preston and Kennedy Newell (6th/13:26.43); Hollie Schwab (100 hurdles/7th/18.74 and 200/5th/30.12); Victoria Wiggins (100/5th/13.75 and high jump/3rd/4-8); Haley Wiggins (100/6th/13.90 and 200/3rd/29.25); Jessica McCoun (400/2nd/1:00.65 and 800/5th/2:44.90); Katie Share (400/7th/1:08.56 and pole vault/5th/7-6); Stormie Curry (800/7th/2:52.50); the 4x400 relay quartet of Jones, Share, Curry and McCoun (2nd/4:29.28); Mackenzie Bates (discus/6th/84-9 and shot/6th/28-10.75); Ali Lusk (discus/7th/82-5); Jones (high jump/3rd/4-8); Kayla Tedrick (long jump/3rd/15-1); Alaynee Wright (long jump/4th/14-9); Makayla Zimmerman (shot/8th/27-5.75).

Posting event wins for the Ridgewood boys were Mark Border in the 100 with a time of 11.59 and in the 200 with a time of 23.06, the 4x200 relay team of D.J. Varian, Jarrett Art, Laken Bluck and Border with a winning time of 1:36.42 and Evan Jones in the discus with a throw of 143-0 and in the shot put with a heave of 50-8.

Also earning points for Ridgewood were the following : the 4x800 relay team of Phillip Shannon, Pat Cushman, Daniel Burch and Thor Reed (4th/9:10.37); Elson Rouse (110 hurdles/2nd/16.22 and pole vault/5th/11-0); Davey Garber (110 hurdles/6th/17.11 and 300 hurdles/7th/46.59); Chris Saylor (100/3rd/11.91 400/2nd/53.56high jump/ 2nd/5-10); Burch (1600/8th/5:21.34); the 4x100 team of Border, Art, Varian and Tommy Montague (2nd/45.33); Phillip Shannon (800/8th/2:17.16); Art (200/4th/24.43 and long jump/2nd/19-04.25); Reed (3200/8th/11:24.38); the 4x400 quartet of Shannon, Bluck, Cushman and Derek Lahna (4th/3:49.33 and high jump/6th/5-4); Joe Holmes (discus/5th/124-3 and shot/4th/41-06.25).

* * * * *

NAVARRE The Indian Valley boys finished second and the Lady Braves were fourth in the Principals Athletic Conference (PAC-7) track and field meet Friday hosted by Fairless High School

Cuyahoga Valley Christian Academy was the winner in both the boys (165.5 points) and girls (172 points) teams standings.

Tuslaw (76), Manchester (71.5), Triway (65), Fairless (57) and Canton Timken with 27 points.

Leading the Braves to the second-place finish was Ryan Simmers with a win in the 400-meter dash (51.34) and Taylor Gray first in the 300-meter hurdles (:40.07) and third in the 110-meter hurdles (15.78). Other individual scorers for the Indian Valley boys were: Kyle Johnson, second in the 200-meter dash (22.85) and third in the 100-meter dash (11.31), Dominic Bell, second in the pole vault (13-6), third in the discus (137-10) and fifth in the shot put (42-10.75), Florian Kalies, second in the high jump (6-0), Cole Craddoc, fourth in the high jump (5-8) and seventh in the long jump (18-5.25), Josh Martinelli, fourth in the pole vault (12-6), Travis Olinger, seventh in the 200-meter dash (24.40), Bailey McBeth, sixth in the 3200-meter run (10:37.0), Robby Anderson, sixth in the discus (123-3), Justin Kerns, seventh in the shot put (39-3.5) and Steven Reese, eighth in the 400-meters (56.03).

Relay teams scoring for Indian Valley were the 4x200-meter team of Simmers, Gray, Craddoc, Johnson with a second (1:31.54) and the same group in the 4x400-meters with a second (3:26.70), the 4x100-meter squad (Simmers, Chris Martin, Olinger, Bell), sixth (:46.38), 4x800-meter squad (Austin Menefee, Dillon Bolon, Dakota Smith, McBeth) with a seventh place finish (9:33.0).

Leading the Lady Braves was Ashley Reynolds and Devin Bell each with a second place finish. Reynolds claimed second in the shot put (36-0.75) and fifth in the discus (106-2), while Bell tied for second in the pole vault (9-06). Other individual scorers for the Lady Braves included Allieta Jenkins, fourth in the 300-meter hurdles (50.18), Courtney Emler, fifth in the 300-meter hurdles (50.70), Paige Saho, fifth in the 800-meter run (2:29.60), Katie Saho, fifth in the pole vault (8-0), Emily Baker, sixth 100-meter dash (17.34), Courtney Oliver, sixth in the 3200-meter run (12:21.80) and eighth in the 1600-meter run (5:46.6) and Emily Probert, eighth in the 800-meter run (2:41).

The Lady Braves also got points in the relay races with the 4x400-meter team of Emler, Bell, Chelsey Swaney, Paige Saho finished second in 4:15.40, the 4x800-meter relay squad of Emiler, Oliver, Probert and Paige Saho finished third (10:20.10) and the 4x200-meter team of Baker, Swaney, Jenkins, Emler was also third (1:54.22) and the 4x100-meter team of Maddy Azzardi, Baker, Cori Schumacher and Miranda Gowins was fourth (55.45).