Newcomerstown High's Allie Hinton was named "Player of the Year" in Division III on the District 5 Basketball Coaches Association girls' all-star team for the 2012-13 season.

Other "Player of the Year" selections included Bre Berryman of Indian Creek (Division I/II) and Regina Hochstetler of Hiland (Divison IV).

The "Coach of the Year" honorees included Lisa Patterson of West Holmes (Division I/II); Randy Emler of Indian Creek (Division III) and Dave Schlabach of Hiland (Division IV).

Hinton is joined on the Division III first team by Kelsey Miller of Ridgewood.

Gaining second team in D-III were Courtney Emler and Paige Saho of Indian Valleya nd Amanda Lowery of Ridgewood.

Honorable mention picks locally include Lexi Montgomery of Newcomerstown; Katie Shamel of Indian Valley and Laura Frazee of Ridgewood.

Here's the complete girls' District 5 All-Star Team:

Division I/II

First Team

Bre Berryman, Indian Creek, So., Jaida Carter, New Philadelphia, So.; Lorin Clark, Minerva, Sr.; Andi Daugherty, River View, Jr; Taylor Lowdermilk, Carrollton,. Sr; Emiley Masloski, Steubenville, Jr.; Moriah Monaco, Dover, Jr.; Laina Snyder, West Holmes, Sr.

Second Team

Raychel Blocher, Minerva, Sr.; Sara Dummermuth, Dover, Sr.; Kayla Fillipovich, Buckeye Local, Sr.; Molly McCoy, Edison, Sr; Emily Molnar, West Holmes, Jr; Rachelle Morrison, West Holmes, Sr.; Sam Ringwalt, River View, Sr.; Monica Starre, Carrollton, So.

Honorable Mention

Mytia Barker, Steubenville, Jr; Olivia Belknap, Dover, Fr.;Nikayla Edgell, East Liverpool, So.; Kiarra Kamara, Indian Creek, Jr.; Savana Lowery, Carrollton, So.; Justine Moran, River View, Sr.; Tori Moreland, New Philadelphia, So.; Paiten Strother, West Holmes, Jr.; Kayli Stewart, Edison, Jr.; Danna Talbott, Beaver Local, Jr.; Becky Zeroski, Buckeye Local, Fr.

Player of the Year

Bre Berryman, Indian Creek.

Coach of the Year

Lisa Patterson, West Holmes.s

Division III

First Team

Emily Baker, Indian Valley, Jr.; Katlynn Dunlap, Tusky Valley, Sr.; Katie Ellzy, Harrison Central, So.; Allie Hinton, Newcomerstown, Sr.; Kasey Means, Coshocton, Jr.; Kelsey Miller, Ridgewood, Sr.

Second Team

Mercedes Bowling, Sandy Valley, So.; Kara Dunfee, Harrison Central, Sr.; Courtney Emler, Indian Valley, Sr.; Amanda Lowery, Ridgewood, So.; Cori Morris, Tusky Valley, Jr.; Paige Saho, Indian Valley, Jr.; Madison Stubbins, Claymont, Jr.

Honorable Mention

Laura Frazee, Ridgewood, Jr.; Courtney Huffman, Sandy Valley, So.; Jesse Ledger, Harrison Central, Jr.; Lexi Montgomery, Newcomerstown, Sr.; Katie Shamel, Indian Valley, Jr.; Rachel Rigaud, Steubenville Catholic, Sr.; Tiffany Sunderlin, Claymont, Jr.; Katie Tupper, Coshocton, So.; Lauren Weisgarber, Tusky Valley, Sr..

Player of the Year

Allie Hinton, Newcomerstown.

Coach of the Year

Randy Emler, Indian Valley.

Division IV

First Team

Olivia Bower, Conotton Valley, So.; Mackenzie Colombo, Strasburg, Sr.; Regina Hochstetler, Hiland, Jr.; Anya Misko, Garaway, Sr.; Courtney Putt, Garaway, Jr.; Kendra Schlabach, Hiland, Sr.; Logan Smalley, Malvern, Sr..

Second Team

Lindsay Bodnar, Toronto, Jr.; Jasmine Goings, Hiland, Sr.; Kearstyn Moore, Strasburg, Sr.; Izzy Mese, Garaway, Fr.; Steph Schuster, Strasburg, Sr.; Emily Yoder, Hiland, Jr.

Honorable Mention

Megan Beachy, Hiland, So.; Brynlynn Belknap, Conotton Valley, Jr.; Ariel Jones, Strasburg, Sr.; Lexi Berger, Toronto, So.; Sara Loomis, Malvern, Fr.; Abbie Slemmer, Garaway, Jr.; Rachel Sweet, Tuscarawas Catholic, Jr.

Player of the Year

Regina Hochsteteler, Hiland.

Coach of the Year

Dave Schlabach, Hiland.