The Inter-Valley Conference announced its spring sports all-stars, with selections made in girls' and boys' track, baseball and softball.

Athlete/Player of the Year winners in the conference included Dolly Rinehart of Malvern (girls' track); Logan Kettlewell of Garaway (boys' track); Allie Hinton of Newcomerstown and Kristina LaRocca of Strasburg (softball); and C.J. Grove of Ridgewood (baseball).

Coach of the Year winners were Ron Hurst of Strasburg (girls' track); Jason Caulkins of Sandy Valley (boys' track); Bude Weisgarber of Strasburg (softball); and Chad Lahna of Ridgewood (baseball).

Also named were the IVC scholarships and Lifetime Achievement Award winners, and Garaway High was crowned the 2012-13 All-Sport Award winning school.

All-Sport Standings

1. Garaway, 76 points; 2. Sandy Valley, 55.5; 3. Ridgewood, 48.5; 4. Malvern, 45; 5. Tuscarawas Catholic, 44.5; 6. Strasburg, 42; 7. Newcomerstown, 36; 8. Hiland, 35.5.

Scholarship Recipients

Zak Keese, Ridgewood

Logan Smalley, Malvern

Lifetime Achievement Award

Denny Belle, Newcomerstown

Doug Schmidt, Malvern

Girls' Track

First Team

4x800 relay - Garaway; 100 hurdles - Emily Corona (TCC); 100 (Connie Meenan (Malvern); 4x200 relay - Garaway; 400 - Dolly Rinehart (Malvern); 300 hurdles - Emily Corona (TCC); 800 - Andra Lehotay (Sandy Valley); 200 - Dolly Rinehart (Malvern); 3200 - Anna Havranaek (Garaway); 4x400 relay - TCC; Discus - Karisa Swihart (Garaway); High jump - Ellie Haverestock (Sandy Valley); Long jump - Dolly Rinehart (Malvern); Shot put - Karissa Swihart (Garaway); Pole vault - Roxy Dunn (Garaway).

Athlete of the Year

Dolly Rinehart, Malvern

Coach of the Year

Ron Hurst, Strasburg

Boys' Track

First Team

4x800 relay - TCC; 110 hurdles - Miguel Sanchez (Hiland); 100 - Mike McClain (Sandy Valley); 4x200 relay - Sandy Valley; 1600 - Logan Kettlewell (Garaway); 4x100 relay - Newcomerstown (Bril Dansby, Bret Burrier, Austin Trzop, Chandler Shryock); 400 - Solomon Walker (Strasburg); 300 hurdles - Connor Troyer (Garaway); 800 - Logan Kettlewell (Garaway); 200 - Mike McClain (Sandy Valley); 3200 - Alex Schrock (Garaway); 4x400 relay - TCC; Discus - Sam Groff (Sandy Valley); High jump - Luke Sommer (Sandy Valley); Long jump - Mike McClain (Sandy Valley); Shot put - Michael Pruni (TCC); Pole vault - Andrew Griffin (Sandy Valley).

Athlete of the Year

Logan Kettlewell, Garaway

Coach of the Year

Jason Caulkins, Sandy Valley

Softball

First Team

Kristina LaRocca, Karli DiBacco, Olivia Ray, Strasburg; Gabrielle Fredericks, Sami Beamer, TCC; Chloe Otte, Abbie Hughes, Sandy Valley; Allie Hinton, Karlee Peach, Newcomerstownb; Anya Misko, Garaway; Taylor Zinkon, Ridgewood; Paige Thompson, Malvern; Marysa Mast, Hiland

Second Team

Mariah Crites, Amanda Dreher, Strasburg; Sydney Anderson, TCC; Olivia Bland, Sandy Valley; Ariel Green, Newcomerstown; Kendall Reidenbach, Garaway; Erica Olinger, Ridgewood; Kyra Wadsworth, Malvern; Kelsey Mast, Hiland.

Honorable Mention

Ariel Jones, Strasburg; Krista Beachy, Garaway; Danielle Miller, Hiland; Casey Franquero, Malvern; Kara Jenkins, Newcomerstown; Jasmine Pelfrey, Ridgewood; Destinee Hughes, Sandy Valley; Drew Abbas, TCC.

Players of the Year

Allie Hinton, Newcomerstown

Kristina LaRocca, Strasburg

Coach of the Year

Bud Weisgarber, Strasburg.

Final Standings

Strasburg, 13-1; TCC, 11-3; Sandy Valley, 9-5; Newcomerstown, 9-5; Garaway, 7-7; Ridgewood, 6-8; Malvern, 2-12; Hiland, 0-12.

Baseball

First Team

Kevin Schrock, Todd Ropp, Hiland; C.J. Grove, Zak Keese, Ridgewood; Andrew Cugliari, Gage Miller, Alex Lawless, TCC; Duane Troyer, Coling Gerber, Garaway; Jake Kail, Caleb Deford, Sandy Valley; Nick Moar, Malvern; Landry Hostetler, Strasburg.

Second Team

Kendall Bornkager, Hiland; Ryani Lowe, Ridgewood; Michael Lawless, TCC; Clay Honigford, Garaway; Zach Schliam, Sandy Valley; Troy Tucci, Malvern; Tom Addy, Coy Kanouff, Strasburg; Jordan Wharff, Newcomerstown.

Honorable Mention

Colt Kiser, Garaway; Jordan Yoder, Hiland; Tanner Boner, Malvern; Jared Brooks, Newcomerstown; Dillon McPherson, Ridgewood;d Tyler Hunter, Sandy Valley; Nick Froman, Strasburg; Cade Cummings, TCC.

Player of the Year

C.J. Grove, Ridgewood

Coach of the Year

Chad Lahna, Ridgewood

Final Standings

Hiland, 12-2;' Ridgewood, 10-2; TCC, 10-3; Garaway, 8-6; Sandy Valley, 6-8; Malvern, 4-9; Strasburg, 3-11; Newcomerstown, 1-13.