The Inter-Valley Conference recently announced its fall sports all-star teams for the 2013 season, with players selected in football, volleyball, cross country and golf.

Several Newcomerstown High athletes were honored on the respective first or second teams.

Football

First Team

Cobin Plessinger, Eddie Zinn Turner, Darren Warluft, Mitchell Haasz, Trey Tucci, Malvern; Nate Shepler, Logan Trbovich, Jake Geiger, Lucas Dieffenbaugher, Andrew Lancaster, Sandy Valley; Logan Wilson, Austin Yackey, Connor Troyer, Clay Honigford, Ethan Slentz, Garaway; Mitchell Meeks, Jason Garlando, Jibril Dansby, Cody Hall, Newcomerstown; Ryan Lowe, Garrett Bethel, Tommy Layman, Ridgwood; Carson Haney, Alex Milleman, Cade Cummings, Tuscarawas Central Catholic; Landry Hostetler, Tom Addy, Strasburg; Clay Libertore, Nathan Bowland, East Canton.

Second Team

Austin Volino, Anthony Ruegg, Jalen Graves, Malvern; Logan Stallman, Janet Oliver, Brandon Murphy, Sandy Valley; Joe Warkall, R.J. Jacobs, A.J. Frey, Garaway; Darrell Crider-Harris, Austin Zufelt, Newcomerstown; Jake Eckleberry, Laken Bluck, Ridgewood; Micheal Teater, Logan Myers, Tuscarawas Central Catholic; Evan Hensel, Strasburg; Colton Shaw, East Canton.

Honorable Mention

Jarrod Lindig, Tevis Whitt, Ridgewood; David Herman, Max Fragasse, Tuscarawas Central Catholic; Austin King, Kyle Pritchard, Newcomerstown; John Film, Evan Kocher, Malvern; Mike Cunningham, Avery Elifritz, Sandy Valley; Josh Werker, Dallas Foster, Garaway; Danny March, Kole Bitikofer, Strasburg; Nick Johnson, Scott Lewis, East Canton.

Coach of the Year

Todd Shadle, Malvern.

Player of the Year

Cobin Plessinger, Malvern.

Final Standings

Malvern 6-1, Sandy Valley 5-2, Garaway 5-2, Newcomerstown 4-3, Ridgewood 3-4, Central Catholic 2-5, Strasburg 1-6, East Canton 1-6.

Boys Golf

First Team

Cooper Stutzman, Garaway; Mark Schlabach, Hiland; Tyler Grate, Hiland; Caleb Beachy, Garaway; Jon Mason, Garaway; Broc Beachy, Garaway; Bradon Raber, Hiland; Noah McKinney, Malvern.

Second Team

Nick Blakley, Ridgewood; Kohl Mast Garaway; Matthew Neidenthal, Strasburg; Mitchell Loomis, Malvern; Mitch Spinell, Strasburg; Alex Orlando, Sandy Valley; Joe Bartholomew, Sandy Valley; Gino Schupbach, Strasburg.

Honorable Mention

Ben Koshmider, Garaway; Daniel Schlabach, Hiland; Chris Fearon, Strasburg;Cameron Glick, Malvern; Wettley Cochran, Ridgewood; Aaron Janson, Sandy Valley; Curtis Sandy, Tuscarawas Central Catholic; Zach Gibson, Newcomerstown.

Coach of the Year

Austin Kaufman, Hiland.

Player of the Year

Cooper Stutzman, Garaway.

Final Standings

Garaway, Hiland, Strasburg, Malvern, Ridgewood, Sandy ValleY, Tuscarawas Central Catholic, Newcomerstown.

Girls Golf

First Team

Ashleigh Rothacher, Garaway; Alyssa Wolfe, Strasburg; Deidra Sauernheimer, Strasburg; Katie Troyer, Garaway; Taylor Crites, Strasburg; Maddy Russell, Sandy Valley.

Second Team

Courtney Werker, Garaway; Courtney Kleski, Strasburg; Samantha Wilson, Ridgewood; Kaitlyn Finton, Ridgewood; Ali Hayhurst, Sandy Valley; Brynn Echardt, Strasburg; Lexi Lingler, Garaway.

Coach of the Year

Josh Metz, Strasburg.

Player of the Year

Ashleigh Rothacher, Garaway.

Final Standings

Strasburg, Garaway, Sandy Valley, Ridgewood.

Volleyball

First Team

Laura Crawford, Ridgewood; Laura Frazer, Ridgewood; Sarah Varcolla, Tuscarawas Central Catholic; Courtney Putt, Garaway; Victoria Eyster, Sandy Valley; Amanda Lowery, Ridgewood; Sierra Miller, Hiland; Sarah Loomis, Malvern.

Second Team

Erika Michael, Ridgewood; Anna Thompson, Central Catholic; Hannah Foster, Garaway; Abbie Hughes, Sandy Valley; Kelsey Mast, Hiland; Amanda McCann, Malvern; Alicia Moore, Newcomerstown; Darian Ritchie, East Canton.

Honorable Mention

Morgan McDorman, Ridgewood; Gabrielle Fredericks, Central Catholic;

Sydni Immel, Garaway; Rilee Bowling, Sandy Valley; Brittany Keim, Hiland;

Morgan Oldack, Malvern; Alyson Rexroad, Newcomerstown; Sierra Bonifant, Strasburg; Natalie Spitale, East Canton.

Coach of the Year

Kayla Crozier, Ridgewood.

Player of the Year

Laura Crawford, Ridgewood.

Final Standings

Ridgewood 16-0, Tuscarawas Central Catholic 14-2, Garaway 11-5, Sandy Valley 10-6, Hiland 8-8, Malvern 6-9, Newcomerstown 3-12, Strasburg 2-14, East Canton 1-15.

Boys Cross Country

First Team

Alex Shrock, Garaway; Luke Meyers, Strasburg; Blake Yoder, Garaway; Caleb Morehart, Garaway; Wyatt Schwartz, Garaway; Nick Miller, East Canton; Nate Marinucci, Newcomerstown.

Second Team

Corbin Brown, Sandy Valley; Luke Sommer, Sandy Valley; Darian Pacula, Hiland; Samuel Wentworth, Garaway; Jay O'Donnell, Tuscarawas Central Catholic; John Mahaffey, Sandy Valley; B.J. Schwartz, Garaway.

Coach of the Year

Chuck Zobel, Garaway.

Runner of the Year

Alex Shrock, Garaway.

Final Standings

Garaway, Sandy Valley, East Canton, Newcomerstown, Malvern, Hiland, Tuscarawas Central Catholic, Ridgewood.

Girls Cross Country

First Team

Rachel Wentworth, Garaway; Anna Havranek, Garaway; Amanda King, Strasburg; Ariel Wentworth, Garaway; Kenzie Widder, Garaway; Talena Starn, Strasburg; Andra Lehotay, Sandy Valley.

Second Team

Makenzie Vincent, East Canton; Amber Immel, Garaway; Jessica McCoun, Ridgewood; Chloe Thomas, Sandy Valley; Rachel Vincent, East Canton; Megan Gothard, East Canton; Taylor Miracle, Sandy Valley.

Coach of the Year

Chuck Zobel, Garaway

Runner of the Year

Rachel Wentworth, Garaway

Final Standings

Garaway, Sandy Valley, East Canton