Newcomerstown Middle School End of Year Awards-May 2019

PRESENTED BY MR. JASON PEOPLES, PRINCIPAL

Rachel B. Stoffer Annual Spelling Bee Winners

Champion- Rickey Owens

1st Runner-up – Gunner Mitchell

2nd Runner-up-Bo Black

Ray A. Kroc Youth Achievement Award

Marlie Moner

Archie Griffin Sportsmanship Award

Jacie Tedrow, Clint Durben

Perfect Attendance (0-0.5 Days)

6th Grade - Micheal Borland, Ethan Foster, Aaron Gray, Hazel Grewell-Christner, Jada Morrison

7th Grade - Landon Brookover, Braelyn Fish, Heather Halsey, Matthew Miller

8th Grade - Jessica Fish, Garrett Gray, Dakota Offman, Logan Underwood-Weaver

Presidential Academic Awards 2019

Gold Certificates-Outstanding Academic Achievement 3.9-4.0

Jessica Fish, Ellie Foster, Abigail Kennedy, Cabot Little, Rylee McCort, Marlie Moner, Lincoln Stull, Jacie Tedrow

Silver Certificates- Outstanding Academic Achievement 3.80-3.89

Alexis Dakin, Clint Durben, Gia Miller, Breanna Rehard, Hannah Thomas, Gabriella Weaver

6th Grade Honor Roll All Year

3.5-3.99 Nora Argentine, Alyssa Barker, Aaron Bolz, Grant Buckohr, Audrie Conner, Rettie Donathan, Kameryn Dorland, Clayton Fish, Ethan Foster, Kristen Gibson, Iliana Harris, Makenzie Johnson, Sean Lawrence, Kiersten Lawton, Carter McConnell, Jade McKim, Cage Miller, Jason Miller Jr., Jordan Miller, Ayla Norman, Kennedy Norman, Zane Pippin, Kamdyn Rusnak, Graham Shepherd, Austin Smith, Connor Stevenson, Krandon Stowers, Larissa Stull, Lane Zickel

3.0-3.49 Sidney Beall, Bo Black, Micheal Borland, Parker Cline, Elijah Cowden, Tyler Frenton, Cheyenne Garabrandt, Hazel-Grewell Christner, Madison Hallmark, Aydan Hursey, Ayden Kennedy, Alexus Miles, Domonique Millender, Gunner Mitchell, Jada Morrison, Nevaeh Phillips, Nicole Poorman, Donald Rippel, Grace Roberts, Tessa Seaton, Aubree Simon, Marshall Smith, Ethan Swigert, Halie Warehime

7th Grade Honor Roll All Year

4.0 Ashton Hill, Ashley Lahmers, Zoey Mathews, Jaidyn Peoples

3.49-3.99 Christopher Aleshire, Jacob Aleshire, Nyah Baker, Stormie Bishop, Kenslee Brandon, Nash Bricker, Landon Brookover, Landen Buckohr, Rylie Chrisman, Kristofer, Crawford, Ethan Cutshall, Jayla Dansby, Makayla Davis, Camryn Ellis, Braelyn Fish, Brooklynn Hall, Dawson Harvey, Kelly Hinds, Jade Mason, Brynley Matchett, Troy McCoun, Samuel McKnight, Matthew Miller, Noah Moore, Caden Norman, Katie Rader, Jayson Sanders, Julie Sanders, Jalissa Sharrock, Kaitlynn Tidrick, Keiona Warren, Kadee Williams

3.0-3.49 Caidence Bricker, Javen Fitch, Chesney Freeman, Carter Gray, Heather Halsey, Victoria Harbold, Gage Johnson, Elana Lajiness, Jordan McPeek, Madeleine Mills, Josh Nation, Alyssa Pippin, Ava Simon, Matthew Stevens, Riley Strickland, Alex Williams

8th Grade Honor Roll All Year

4.0 Ellie Foster, Abigail Kennedy, Rylee McCort, Marlie Moner, Lincoln Stull, Jacie Tedrow

3.49-3.99 Leif Argentine, Payton Bruce, Blair Butler, Alexis Dakin, Roberta Donathan, Clint Durben, Savannah Elerick, Jessica Fish, Kourtney Johnson, Cabot Little, Leah McMahon, Alyssa Meek, Gia Miller, Edward Montana, Dakota Offman, Rickey Owens, Megan Parry, Breanna Rehard, Aiden Robinson, Hannah Thomas, Paul Thompson, Olivia Valdez, Chance Warren, Gabriella Weaver, Brooke Young

3.0-3.49 Hunter Amore, Kereston Amore, Austin Beckett, Bayleigh Cole, Samuel Cool, Madison Cunningham, Dylan Edwards, Bladon Garland, Gabriella Gray, Garrett Gray, JayLynn Hallmark, Michael Johnson, Elyssa Lajiness, Avery Lower, Makayla Phillips, Gavin Prysi, Alyssa Roberts, Alayna Shisler, Mya Stottsberry, Korrall Swinehart

6TH GRADE CLASSROOM AWARDS – PRESENTED BY MRS. ANGELA DECAMINADA

Most Improved

Sean Lawrence, Jamie Warmoth

AR

Hailli Baker, Jacob Gardner

Mr. Sunshine Award

Nick Tidrick

Miss Sunshine Award

Jaelyn Weingarth

Hardworking Student

Tiffany Gamble

6TH GRADE ENGLISH/LANGUAGE ARTS – PRESENTED BY MRS. SHELLEY CLINE

Outstanding ELA Students

Period 1: Male – Sean Lawrence, Female – Alexus Miles

Period 2: Male – Aydan Hursey, Female – Larissa Stull

Period 6: Male – Ethan Foster, Female – Audrie Conner

Period 7: Male – Ayden Kennedy, Female – Makenzie Johnson

All A's All Year

Norah Argentine, Audrie Conner, Clayton Fish, Ethan Foster, Iliana Harris, Makenzie Johnson, Sean Lawrence, Kiersten Lawton, Lane Zickel

Accelerated Reader Star Award Recipients

Jade McKim – 300.9 points, Audrie Conner – 196.4 points, Iliana Harris – 180.2 points, Randy Emig – 153.1 points, Aydan Hursey – 140.5 points, Jason Miller – 127.0 points, Lane Zickel – 126.4 points, Makenzie Johnson – 103.2 points

ELA IXL Awards

Makenzie Johnson

Zero Pink Slips for the Entire Year

Sidney Beall, Bo Black, Audrie Conner, Kameryn Dorland, Clayton Fish, Tiffany Gamble, Kristen Gibson, Iliana Harris, Sean Lawrence, Alexus Miles, Ayla Norman, Tessa Seaton, Graham Shepherd, Larissa Stull, Halie Warehime, Lane Zickel

6TH GRADE MATH – PRESENTED BY MRS. PAT BRENEMAN (ON BEHALF OF MRS. ASHLEY BROOKS)

All A’s All Year

1st Period: Makenzie Johnson, Michael Borland

2nd Period: Connor Stevenson

6th Period: Sean Lawrence

7th Period: Norah Argentine, Audrie Conner, Clayton Fish, Iliana Harris, Jason Miller

Highest GPA in math (one girl, one boy) by class

1st Period: Makenzie Johnson, Krandon Stowers

2nd Period: Aubree Simon, Connor Stevenson

6th Period: Larissa Stull, Sean Lawrence

7th Period: Audrie Conner, Jason Miller

Highest GPA Overall in math:

Larissa Stull, Connor Stevenson

Bunco Winners

Period 1: Kylia Arnold (221), Makenzie Johnson (196)

Period 2: Hailli Baker (147), Parker Cline (141)

Period 6: Alexus Miles (181), Sidney Beall (152)

Period 7: Austin Smith (179), Kiersten Lawton (169)

6TH GRADE SCIENCE – PRESENTED BY MRS. TARA SUPERS

Top Students Overall

Iliana Harris 96.63% A, Sean Lawrence 97.66% A

Highest Average

1st Period Highest Average: Norah Argentine 94.52%, Ethan Foster 95.37%

2nd Period Highest Average: Iliana Harris 96.63% A, Carter McConnell 94.58%

6th Period Highest Average: Makenzie Johnson 95.25%, Cage Miller 92.90%

7th Period Highest Average:Larissa Stull 95.23%, Sean Lawrence 97.66%

A’s All Year in 6th Grade Science

1st Period: Norah Argentine, Clayton Fish, Ethan Foster, Kristen Gibson, Kennedy Norman, Kamdyn Rusnak, Graham Shepherd, Lane Zickel

2nd Period: Audrie Conner, Iliana Harris, Carter McConnell

6th Period: Makenzie Johnson, Cage Miller

7th Period Science Class: Kameryn Dorland, Sean Lawrence, Larissa Stull

6TH GRADE WORLD HISTORY – PRESENTED BY MR. JOSH GREEN

Highest GPA

1st Period: Iliana Harris, Jason Miller, Carter McConnell

2nd Period: Clayton Fish, Makenzie Johnson

6th Period: Alyssa Barker, Zane Pippen

7th Period: Parker Cline, Kristen Gibson

Highest Overall GPA

Clayton Fish, Illiana Harris

Politeness Award

Jordan Miller

Fashionista Award

Neveah Phillips

Helping Hand Award

Kameryn Dorland

7TH GRADE ENGLISH LANGUAGE ARTS – PRESENTED BY MRS. MICHELLE GOLDER

Highest Yearly Average

Period 3: Landen Buckohr - Highest Yearly Percentage - 87.07%

Period 4: Jacob Aleshire - Highest Yearly Percentage - 91.27%, Dawson Harvey- Second Highest Yearly Percentage - 90.06%

Period 6: Ashley Lahners - Highest Yearly Percentage - 97.05%, Zoey Mathews - Second Highest Yearly Percentage - 96.93%, Jaidyn Peoples - Third Highest Yearly Percentage - 96.82%

Period 7: Braeyln Fish - Highest Yearly Percentage - 89.47%, Jayson Sanders - Second Highest Yearly Percentage - 89.22%

7TH GRADE MATH – PRESENTED BY MRS. MYRA MARINUCCI

A’s All Year in Math

Ethan Cutshall, Camryn Ellis, Ashton Hill, Ashley Lahmers, Zoey Mathews, Matthew Miller, Jaidyn Peoples, Jayson Sanders, Jalissa Sharrock

No Pink Slips All Year in Math

Heather Halsey, Victoria Harbold, Josh Nation, Alyssa Pippin, Chris Aleshire, Camryn Ellis, Javen Fitch, Kelly Hinds, Jordan McPeek, Noah Moore, Jayson Sanders, Julia Sanders, Landon Brookover, Keiona Warren, Kadee Williams, Caden Norman, Jayla Dansby, Makayla Davis, Dawson Harvey, Brynley Matchett, Kaitie Tidrick, Jaidyn Peoples, Nyah Baker, Kenslee Brandon, Rylie Chrisman, Ethan Cutshall, Braelyn Fish, Jalissa Sharrock, Brooklynn Hall, Ashton Hill, Ashley Lahmers, Zoey Mathews, Matthew Miller

Multiplication Facts Timed Test

All Correct Every Test: Kenslee Brandon, Troy McCoun, Jaidyn Peoples

All Correct Every Test But One: Jacob Boyer, Nash Bricker, Ashley Lahmers, Zoey Mathews, Noah Moore

7TH GRADE SCIENCE – PRESENTED BY MR. DON STEVENS

Highest GPA

3rd period: Chesney Freeman

4th period: Kelly Hinds, Braelyn Fish, Keiona Warren, Jayson Sanders

6th period: Kris Crawford, Madeleine Mills

7th period: Jacob Aleshire, Jalissa Sharrock, Ethan Cutshall, Katie Rader, Nyah Baker, Jade Mason, Ashley Lahmers, Zoey Mathews, Troy McCoun, Matthew Miller

7TH WORLD HISTORY – PRESENTED BY MRS. JENNIFER BAKER

Highest GPA

Period 3 - Jayson Sanders

Period 4 - Zoey Mathews

Period 6 - Braelyn Fish

Period 7 - Landen Buckohr

All A’s, All Year (end of 9 weeks grades, no A-)

Brynley Matchett, Jayson Sanders, Nyah Baker, Ethan Cutshall, Brooklyn Hall, Ashton Hill, Ashley Lahmers, Zoey Mathews, Matthew Miller, Jaidyn Peoples, Katie Rader, Jalissa Sharrock.

Completed ALL IXL topics assigned in Social Studies for the year

Landen Brookover, Brynley Matchett, Sam McKnight, Jayson Sanders, Keiona Warren, Kadee Williams, Nyah Baker, Stormie Bishop, Ethan Cutshall, Camryn Ellis, Brooklyn Hall, Ashton Hill, Ashley Lahmers, Zoey Mathews, Troy McCoun Matthew Miller, Caden Norman, Jaidyn Peoples, Katie Rader, Braelyn Fish, Elana Lajiness.

8TH GRADE MATH – PRESENTED BY MRS. BETH MCCUNE

Outstanding Students

Outstanding Math 8 Student: Payton Bruce

Outstanding Pre-Algebra Student: Gia Miller

Outstanding Alg. I Student: Marlie Moner

NMS 2018-2019 STUDENT COUNCIL MEMBERS –

PRESENTED BY MRS. CATHY RINGER

6th Grade

Rettie Donathan, Kameryn Dorland, Carter McDonnell, Ayden Kennedy, Ayla Norman, Kennedy Norman, Jamie Warmoth, Madison Hallmark, Larissa Stull, Lane Zickel

7th Grade

Keiona Warren, Kaitie Tidrick, Zoey Mathews, Troy McCoun, Kelly Hinds, Chesney Freeman, Nash Bricker, Chris Aleshire, Neveah Mayberry, Josh Nation

8th Grade

Makayla Phillips, Austin Beckett, Olivia Valdez, Jacie Tedrow, Breanna Rehard, Jessie Fish, Sabrina Graybill, Abby Kennedy